Jdi na obsah Jdi na menu
 


Liptáň, Liptáňská tagédie 22. 9. 1938

Dne 22. září v obci Liptáň (severně od Města Albrechtic) v podvečer po 17.30 hodině obklíčili místní nacisté spolu s místními obyvateli četnickou stanici. Tlupu vzbouřenců, jejichž počet se odhadoval kolem 200, vedl tiskař Karel Reichl a řezník Görlich. Vzbouřenci požadovali vydání zbraní. Četníci s příslušníky finanční stráže, kteří byli na stanici se přesile raději vzdali. K četnické stanici v té chvíli přijížděl motocykl se dvěma příslušníky finanční stráže. O četnickou stanici se strhl boj. Zavražděni byli členové družstva SOS Třemešná-Liptáň: vrchní respicient finanční stráže Ludvík Svoboda, dozorci finanční stráže František Čech, Vítězslav Hofírek a Inocenc Dostál. S nimi zahynul velitel četnické stanice vrchní strážmistr Rudolf Mokrý a strážmistr Vilém Leher. Ti z obráců četnické stanice, kteří přežili boj, byli následně ubiti henleinovci na zahradě u zdi budovy četnickými šavlemi. Mrtví byli pohřbeni na hřbitově ve městě Glubczyce (dnes v Polsku, tehdy na území Říše) v neoznačeném společném hrobě. Po válce byli pozůstatky SOSáků exhumovány a převezeny do republiky.

    

V roce 1946 byl všem šesti obětem liptáňské tragédie udělen Československý válečný kříž 1939.

    

V roce 1947 byl v Liptáni odhalen pomník, připomínající tragédii z roku 1947. Deska na pomníku obsahovala přísahu příslušníků stráže obrany státu a seznam zavražděných SOSáků:
Přísaháme, že budeme druh druha milovati, k sobě věrně státi, v nebezpečí se neopouštěti, ale do konce se brániti, jak nám káže mužná čest a vědomí povinností občanských. Tak přísaháme!
22. září 1938
V nerovném boji s nacistickou přesilou hrdinnou smrtí padli:
Vrchní strážmistr Rudolf Mokrý
Vrchní respicient finanční stráže Ludvík Svoboda
Strážmistr četnictva Vilém Leher

Dozorce finanční stráže Vítězslav Hofírek

Dozorce finanční stráže František Čech

Dozorce finanční stráže Inocenc Dostál

     

Bohužel, tento pomník byl v roce 1988 pozměněn, původní deska s konkrétními jmény padlých hrdinů byla odborně překryta deskou novou s nic neříkajícím nápisem „Obětem 1. světové války“. Tím přestal původní památník Liptáňské tragedie existovat. Místo něj byl opodál postaven pomník nový, socialisticky nevkusný, který stojí na odpadní jímce a na nedůstojném místě.

http://www.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=6443

             

Vzpomínka na padlé hrdiny v roce 1948:

Ve dnech 25. a 26. září 1948 uctila finanční stráž svých, v roce 1938, padlých druhů: respicienta Svobody a dozorců Hofírka, Čecha a Dostála vzpomínkovou slavností, kterou uspořádal MNV v Liptáni, za součinnosti finanční stráže a SNB. 

Dne 25. září sehráli příslušníci finanční stráže z Osoblahy v Osvětovém domě v Liptáni divadelní hru "Vrah". Dne 26. září se konal pietní akt u liptáňského pomníku. Po přehlídce čestné čety finanční stráže a SNB a po bohoslužbách v místním kostele následovaly projevy u pomníku. Do pomníku byla vsazena urna s prstí z hrobů zavražděných finančníků z Hlubčic, kde byli mrtví kolegové v roce 1938 pochováni a kterou přinesla a slavnostně předala delegace z Polska. K pomníku byl položen věnec presidenta zemské finanční správy v Brně, sboru finanční stráže země Moravskoslezské a inspektorátu finanční stráže Krnov.

Vzpomínkového aktu se zúčastnili pozůstalí po zavražděných, polská delegace, zástupci úřadů z okolí, náměstek zemského inspektora finanční stráže, zástupce oblastního velitelství SNB, přednostové vrchních inspektorátů a inspektorátů z Jeseníku, Osoblahy, Ostravy a Krnova, dále čestná rota finanční stráže a SNB, hudba finanční stráže z Opavy a mnoho jiných hostů.

Odpoledne 26. září byl pořádán v Liptáni koncert. Celý den po dobu programu účinkovala hudba finanční stráže z Opavy, která nemalou měrou přispěla k zdárnému a důstojnému průběhu této vzpomínkové akce.

Zdroj: Hlas hranice roč. 1948   

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Název obce

(Jiří Vaněček, 1. 6. 2010 20:59)

Název obce jest zapeklitý případ, jednou jest viděn s krátkým "a", podruhé zas s dlouhým. Donedávna dokonce na ceduli značící obec u cesty od Dívčího Hradu bylo možno zřít "Liptaň" a na druhé straně obce směrem na Třemešnou zas "Liptáň". Já se však po hovoru s dcerou jednoho z tamních četníků též přikláním ke krátké variantě.

Liptaň

(Sudeťan, 20. 3. 2010 18:55)

Liptaň se píše s krátkým a. Taky je chyba v nadpisu ve slově "tagédie". Viz též http://www.bruntal.net/2004091001-liptanska-tragedie